Aprēķini savu 2018.gada algu! #NodokluReforma2018

2018.gads tuvojas ar nodokļu reformu, un arī algu aprēķinos būs vairākas izmaiņas:
1) Palielināsies minimālā alga uz 430 EUR/mēnesī (šobrīd 380 EUR/mēnesī).
2) Palielināsies sociālo iemaksu likme gan darba devēja, gan darba ņēmēja daļai uz attiecīgi 11% un 24.09% (šobrīd 10.5% un 23.59%).
3) Netiks piemērots neapliekamais minimums, kas 2017.gadā bija 60 EUR mēnesī darbiniekiem, kuri ir iesnieguši savas algas nodokļu grāmatiņas. Tā vietā Valsts ieņēmumu dienests balstoties uz iepriekšējo sešu mēnešu darbinieka kopējiem ienākumiem katram darbiniekam aprēķinās un divas reizes gadā nosūtīs informāciju par prognozējamo neapliekamo minimumu, kas būs jāpiemēro darba algas aprēķinā.
4) Maksimālais diferencētais neapliekamais minimums palielināsies uz 200 EUR mēnesī (šobrīd 115 EUR mēnesī). Atšķirība būs tā piemērošanā, proti, ja šogad maksimālo neapliekamo minimumu piemēro tikai tad, ja darbinieks iesniedz gada ienākumu deklarāciju, tad 2018.gadā to būs iespējams piemērot jau pie algu aprēķina, atbilstoši no Valsts ieņēmumu dienesta saņemtajai informācijai.
5) Neapliekamais minimums par apgādībā esošām personām palielināsies uz 200 EUR mēnesī (šobrīd 175 EUR mēnesī).
6) Tiks piemērots diferencētais iedzīvotāju ienākuma nodoklis:
a. 20% ienākumiem līdz 20 004 EUR gadā,
b. 23% ienākumiem no 20 004 EUR līdz 55 000 EUR gadā,
c. 31.4% ienākumiem virs 55 000 EUR gadā.
Aprēķinot algu, darba vietā tiks piemērotas tikai divas pirmās procentu likmes, t.i. 20% un 23%. Darbiniekiem, kuru ienākumi pārsniegs 55 000 EUR gadā, būs pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju un piemaksāt budžetā nodokļa daļu ar palielināto likmi 31.4%.

Kā vērtējamas šīs izmaiņas? Šobrīd ir daudz ideju, bet maz skaidrības par administratīvo pusi, piemēram, kā Valsts ieņēmumu dienests nodrošinās individualizētu prognozējamā neapliekamā minimuma aprēķinu katram darbiniekam. Pie tam, tas jānosūta darba devējam pietiekami savlaicīgi, lai grāmatveži paspētu ievadīt to katra darbinieka algu aprēķinā.

Kas būs vinnētāji no nodokļu likmju izmaiņām? Finanšu ministrija savā mājas lapas sadaļā par nodokļu reformu publicējusi attēlu ar saukli “Jaunā nodokļu politika = Lielākas algas un Stiprāki uzņēmumi”. Bet kā tas izskatās realitātē? Darba devēju kopējās izmaksas pieaugs sociālo iemaksu palielināšanās rezultātā, kas tālāk var ietekmēt uzņēmumu cenu aprēķināšanas politiku. Savukārt darbinieki ar minimālo algu un trīs apgādībā esošām personām saņems mazāku algu, nekā līdz šim.

Absurda situācija veidojas arī lielāku ienākumu saņēmējiem, jo viņu pienākums būs skaitīt līdzi savus ienākumus, lai zinātu – būs vai nebūs gada beigās jāpiemaksā ienākuma nodoklis ar paaugstināto 31.4% likmi. Piemēram, ja izrādīsies, ka gada ienākumi par 5 000 EUR pārsniedz slieksni, valsts budžetā būs jāpiemaksā 420 EUR.

Ne visās situācijās jaunās kārtības rezultāts būs izskāvis to, ka iedzīvotāji kreditēja valsti, un pie gada ienākuma deklarācijas varēja saņemt no valsts ievērojamās nodokļa pārmaksas. Piemēram tie, kas saņems darba samaksu, autoratlīdzības un vēl būs nodarbināti kā pašnodarbinātie, joprojām turpinās valsts kreditēšanu. Kāpēc? Jo samazināto 20% iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi varēs piemērot tikai darba samaksai, pārējie ienākumi tiks aplikti ar 23% nodokļa likmi. Ja kopējie gada ienākumi nepārsniegs noteikto slieksni 20 000 EUR gadā, tad iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, atkal veidosies nodokļu pārmaksas.

Lai vieglāk izprastu visas aprēķina nianses, mēs esam izveidojuši vienkāršu excel algu aprēķina kalkulatoru, kurā, ievadot bruto algu un apgādībā esošo personu skaitu, uzzināsi savu 2018.gada algu. Kā arī varēsi to salīdzināt ar šī gada aprēķina rezultātiem. Ja vēlies to saņemt – raksti mums e-pastā info@rbkantoris.lv ziņu “Vēlos saņemt 2018.gada algu kalkulatoru”. Jeb nosūti mums ziņu caur kontaktu sadaļu.

 

Vairāk informācijas par nodokļu reformu 2018:
Kā rēķināsim autoratlīdzību 2018.gadā
Saglabāt vai atteikties no mikrouzņēmuma nodokļa?
Tabula ar nodokļu likmju salīdzinājumu 2017 un 2018.gadā